Storytel Reader läggs ned – kan BOOX vara lösningen?

Hej kära vänner!

Här kommer en kort sommaruppdatering gällande något jag skrev om i slutet av maj: läsplattor! Trogna läsare vet att jag länge varit en förespråkare för Storytels egna e-boksläsare Reader, eftersom jag älskar prenumerationsmodellen men föredrar att läsa med e-bläck framför mobilens skärm eller på surfplatta.

Därför tyckte jag det var väldigt tråkigt att Storytel i slutet av juni här gick ut med att de ska sluta tillverka och sälja Storytel Reader, vilket Boktugg var först med att rapportera om. Och det tog inte lång tid förrän hela lagret med Storytel Readers sålde slut och nu går plattan endast att få tag på via andrahandsmarknaden (till ganska saftiga priser!).

Anledningen är att företaget ska fokusera sin verksamhet på kärnverksamheten som är mjukvara och därför inte längre vill sälja hårdvara.

För oss lyckliga som fortfarande har våra Readers kommer det fortsättningsvis gå att använda dessa, och garantin för de som köpt sina plattor gäller fortsatt, enligt Storytels hjälpsida. Men tyvärr är ju inte plattorna av världens högsta kvalité, vilket gör att livslängden inte kan väntas vara allt för lång.

Prenumerera på Teknifik 💌

Guider, tips och fördjupande insikter om teknik, internet och sociala medier. Få nya inlägg direkt till din inkorg cirka en gång i veckan.

Jag vill veta mer >>

Det saknas bra alternativ till Storytels prenumerationsmodell

Även om jag förstår det affärsmässiga bakom beslutet så tycker jag det är tråkigt att Storytel lägger ned Reader då det saknas något likvärdigt alternativ på marknaden i nuläget.

Kobo har en egen prenumerationstjänst men den är tyvärr helt värdelös både sett till utbud och användarvänlighet. Kindle Unlimited, Amazons prenumerationstjänst där man kan låna 10 e-böcker i månaden från ett särskilt e-boksbibliotek, finns inte tillgängligt i Sverige.

Utbudet av e-böcker på vanliga biblioteket, iallafall i Örebro där jag bor, är begränsat och jag hittar sällan de titlar jag vill läsa där. Dessutom är väldigt få bibliotek i Sverige anslutna till OneDrive som gör det möjligt att låna direkt i Kobos plattor. Så istället måste man gå via programmet Digital editions på datorn och koppla in plattan med sladd. Ja, det är gratis, men inte i närheten lika användarvänligt som i Storytel reader.

Även om kundgruppen som består av Storytel reader-läsare kanske inte är jättestor sett till Storytels totala prenumeranter (jag har ingen koll på hur siffrorna ser ut, men de skulle väl inte lagt ned om den var hemskt lönsam, får man väl gissa) så är vi lojala kunder som betalar prenumeration år efter år.

Men om jag inte längre kan läsa på min läsplatta har jag svårt att motivera 169 kr i månaden för enbart ljudbokslyssning. För jag kommer inte läsa böcker på mobil eller surfplatta, det är inte alls samma upplevelse. För mig är ljudböckerna ett plus men läsningen i Reader det jag verkligen betalar för.

BOOX läsplattor som kör Android 11 kan vara en intressant lösning

I mitt förra inlägg om läsplattor nämnde jag knappt Boox då det är ett varumärke jag inte testat själv. Men i och med Storytel Readers frånfälle blev dessa läsplattor plötsligt mer intressanta.

Boox Palma är lika stor som en smartphone.

På tech-delen av sociala mediet Threads har det också varit mycket snack på senaste om Boox Palma, e-boksläsaren som har storlek och form som en smartphone. Hypen fick fart med denna artikel på The Verge om hur skribenten lyckades läsa mer och scrolla mindre genom att ta med sig Palman istället för mobilen i vardagen.

Personligen tycker jag 6 tum, storleken som Storytel Reader har, är lite mer lockande än en e-boksläsare i mobilstorlek. Det kanske också är relevant att nämna att Palma inte är en telefon utan en e-boksläsare med Android 11. Visst, du kan gå lite omvägar för att typ göra den till en mobil med olika appar, men realistiskt sett är det ytterligare en enhet i ditt liv, inte en ersättning för din telefon.

Det finns förövrigt smarta telefoner med e-bläck från framförallt Hisense. En smart telefon för dig som inte vill titta på bilder, video och som har gott om tålamod för låååångsam surf och seg användning av appar. 😅

Men tillbaka till BOOX!

Ladda ned vilken app du vill från Google Play Store

Eftersom dessa plattor använder Android 11 så kan man ladda ned vilken app man vill från Google Play store, inklusive Storytel!

Här är en video från svenska Stefan Svartlings youtubekanal (på engelska) som handlar om just e-boksläsare där du kan se hur det ser ut när han använder Storytel på sin Boox Palma.

Även min kompis Clara Toll har nyligen skaffat en Boox, men hon körde på en Air-modell, här kan du läsa hennes recensionstråd på Threads om köpet.

Det kan såklart bli så att någon gång i framtiden så slutar Storytel stödja Android 11, men i nuläget funkar appen ända ned till Android 5 så det känns inte som någon överhängande ”risk”.

Lite mer pricy jämfört med Storytel reader – men med större frihet

BOOX Poke 5 är 6 tum stor, samma storlek som Storytel Reader.

Den billigaste Boox-plattan som också är samma storlek som Storytel reader är Poke 5 6″. Den kostar i Sverige runt 2 290 kr i skrivande stund. Det är mer än det dubbla jämfört med Storytel reader.

Fördelen är ju dock att den inte är låst till Storytel utan du kan använda vilka e-bokstjänster du vill, köpa böcker, låna på biblioteket och även läsa artiklar, nyheter och vad du vill. Det tycker jag är en stor fördel!

Boox har också andra modeller med stöd för stylus och anteckningar/skrivande, färgdisplay m.m. Men de kostar ungefär som en iPad.

I mina ögon är Boox plattor i nuläget det bästa alternativet om inte Storytel väljer att börja samarbeta med t.ex. Kobo så man kan använda deras tjänst på deras plattor (vore en dröm, men känns tyvärr inte så troligt). Eller om Kobo skärper till sig och fixar en värdig prenumerationstjänst (känns tyvärr inte heller så troligt i nuläget). Eller, om någon av Storytels konkurrenter tar över marknaden med en egen e-boksläsare?

Jag har ju fortfarande min Reader, så jag sitter inte sjön (än), men det känns skönt att ha ett alternativ om min platta skulle klappa ihop framöver.

Tycker du att jag borde recensera en Boox-platta? Lämna en kommentar eller skicka ett svar! Om intresse finns kan jag tänka mig att köpa in en eller försöka få tag på ett recensionsex, även om jag redan har fler läsplattor än jag behöver. Men allt för er, mina kära läsare!

Läs mer: Min recension av BOOX Poke 5

I övrigt är jag djupt inne i semestern nu och dagarna går till hemmafix, utflykter, bad, trädgård, bakning och annat mys. Semester alltså, vilken grej.

Hoppas du också har det bra så här i juli, oavsett om du jobbar eller är ledig. 💖

Vi hörs igen snart! Tack för att du prenumererar. Vill du nå mig svarar jag på alla kommentarer och finns även (sporadiskt så här i semestertider) på hello@teknifik.se 💌

/Elin

Prenumerera på Teknifik

Teknifik är nyhetsbrevet och bloggen för dig som vill inspireras till en smartare och enklare digital vardag. Som prenumerant får du nya inlägg som det här direkt till din inkorg cirka en gång i veckan. Tips, guider och fördjupande insikter om teknik, internet och sociala medier.

Denna prenumeration är gratis och du kan avsluta när du vill.

21 reaktioner på ”Storytel Reader läggs ned – kan BOOX vara lösningen?”

  1. Är den lika stor som mobilen så kommer jag inte ens att fundera på att köpa. Läser mycket på mobilen idag. Via apple books kan jag kan köpa skapligt aktuella böcker även om jag önskar att de la mer fokus på böcker än ljudböcker. Ljudböcker kör jag via Bookbeat (49kr för studenter).
    Saknar en tjänst/produkt där jag kan köpa aktuella böcker på svenska och engelska men även kunna läsa pdf filer.
    Är dock avundsjuk på amerikanarnas Kindle den

  2. Giulia Burman

    Tack!!! Så bra nyhetsbrev! Jag har inte bestämt mig än för hur jag ska göra nu när min Reader har gått i graven. Står mellan Kobo Libra Color och lockas mycket av tanken på att kunna anteckna (typ skriva dagbok exv) eller Boox Page 7” som har alla de egenskaper du lyfter + de två knapparna för att bläddra. Jag hade supergärna tagit del av din recension av BOOX!🤩

    1. Tack ❤️❤️ Jag ska försöka få till en recension – jobbar på det 😁 Åh bra poäng angående knapparna – det är ju en funktion på Readern man verkligen gillar och jag föredrar även Kobo Libra just för knapparna också.

  3. Pernilla Skogsberg

    Jatack! Köpte en kobo och blev grymt besviken, inte en enda bok på svenska via kobo plus, helt värdelöst! Den gick att returnera så nu är jag på plus minus noll. Mitt bibliotek har inte OneDrive heller så skulle verkligen vilja hitta en som går att använda med prenumeration via storytel osv

    1. Ah vad tråkigt att du blev besviken på Kobo. Men ja, deras prenumerationstjänst är kass. Annars gillar jag som sagt deras plattor för läsning av biblioteks- och köpeböcker. Jag ska försöka få till en recension av BOOX snarligen!

    2. Jag bor i Örebro men skaffade ett bibliotekskort i Gbg när jag var där. Det behöver förnyas vart 2:a år men via den får man tillgång till Ovedriven. Perfekt att kunna låna böcker via den. Testa att göra samma sak vet jag. I de bibliotek som har Overdrive, skaffa ett lånekort där.

  4. En recension vore trevlig! Själv är jag sugen på en läsplatta som även har färg – tänker typ när man läser böcker med grafer etc som brukar bli svåra att tolka i svartvitt. Eller PDF-dokument från nätet t.ex.

    1. Mer eller mindre, kanske. Det är möjligt att det går att få tag på fler läsplattor som kör Android men detta är den enda jag hittat som säljs i vanliga svenska teknikbutiker. Sen kan man såklart välja Kobo och deras prenumerationstjänst men jag rekommenderar den inte pga väldigt krånglig och dåligt utbud, tyvärr.

  5. Hej!
    Ja gärna en recension på alla möjliga alternativ. Hade ingen aning om detta med storytel Reader förrän idag när jag surfade efter en i tänkt present till sambon. Älskar min och tyckte att jag hade den perfekta lösningen med att kunna varva mellan lyssna och läsa – så måste verkligen hitta ett alternativ den dagen den dör. Vilket kan vara när som helst då min redan är cirka 3 år gammal!

    Hoppas några alternativ dyker upp framöver.

  6. Min reader gick sönder under utlandssemestern, hade legat en dag under ett parasoll med min storytel reader. Blev inte samma upplevelse att läsa på mobilen ( kan inte lyssna på ljudböcker då koncentrationen inte finns ) försökte få en ny reader på garantin men den hade gått ut för ett pr sedan. Så här sitter man nu… läste flera böcker i veckan o nu inget. Trist. Snälla hitta ett bra alternativ för oss som inte kan lyssna på bok.

  7. Jag har en Kindle Paperwhite som jag köpte under 2024. Jag köper mina böcker på Bokus och sen skickar jag dem till min Kindle via ”Send to Kindle” funktionen som Amazon själva tillhandahåller. Det fungerar hur bra som helst 🙂 har också skickat biblioteksböcker på det sättet och det fungerar. Amazon har ju ”låst upp” sin Kindle nu och man kan därför läsa ePub på dem..

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

SÖK

Guider, tips och fördjupande insikter om teknik, internet och sociala medier.

Som prenumerant får du nya inlägg direkt till din inkorg cirka en gång i veckan. Gratis och avsluta när du vill. 

ELIN HÄGGBERG

Hej och välkommen till Teknifik!

Jag heter Elin Häggberg och är kommunikatör, teknikjournalist och föreläsare.

Teknifik är för dig som är kreativ, engagerad och nyfiken…

… och trött på att känna att tekniken i ditt liv känns tråkig, krånglig och svår. 

Börja prenumerera

Teknifik är ett nyhetsbrev och en blogg. Som prenumerant får du ett nytt inlägg till din inkorg cirka en gång i veckan. Hela arkivet hittar du här på Teknifik.se.

Tre populära inlägg just nu

Klicka vidare för lästips!
En guide till det nya sociala mediet som alla pratar om! Är det värt att gå med?
Här är steg-för-steg vad du ska göra och hur du undviker att det händer (igen)!
Bli fri från skräp och en överfull inkorg!