Video: Om mitt företag och fördelar med att starta eget


Här om dagen tog jag 10 minuter till att brainstorma videoidéer till min Youtube-kanal och listade hela 27 st (nöjd!!). Ett nytt ”tema” som jag kom på kallar jag för BOSS LADY. Det kommer bli klipp som handlar om olika aspekter av att driva eget företag och vara frilansare.
Så i den första videon under det här temat pratar jag om mitt företag, hur jag startade och fördelarna med att ha eget företag framför att använda tjänster där man fakturerar utan företag.

Se videon här:


Funderar du på att starta eget? Är det något du undrar som du skulle vilja att jag pratar om? Let me know! ?

5 reaktioner på ”Video: Om mitt företag och fördelar med att starta eget”

  1. Såna här inlägg (och videos) gillar jag, tummen upp för temat Boss Lady! Driver själv eget sedan september, men har inte riktigt vågat släppa det där tänket att jag egentligen borde skaffa ett riktigt jobb istället. Så nu letar jag deltidsjobb samtidigt som jag försöker få fart på företaget. Jag ser i alla fall fram emot fler inlägg inom det nya temat =)

  2. Så himla bra idé! Kör kör! Så intressant och lärorikt och sen är du ju både pedagogisk och kul att titta/lyssna på. Tummen upp!

  3. Pingback: Video: Starta företag – hur kommer man igång? - Teknifik

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

SÖK

MAIL

Du hänger på 2000 + prenumereranter och får ett utskick med uppdateringar, tekniktips, trender och nyheter från mig. Helt gratis, avsluta när du vill. 💖 

ELIN HÄGGBERG

Hej och välkommen till Teknifik!

Jag heter Elin Häggberg och är journalist, medievetare och teknikälskare.

Teknik ska inte vara krångligt och svårt!

Min drivkraft är att hjälpa dig få ett roligare och enklare digitalt liv.

Här kommer några favoritinlägg att börja med

Klicka på rubriken för att komma till inlägget. Kul att du är här!
Enkla knep du kan börja med redan idag
Tips, hacks och bra grejer att veta.
Lär dig allt om de färgglada figurerna
Låt mig hjälpa dig med din Insta-fundering