En helt fantastisk fiction-podcast som verkligen är unik i sitt slag är Welcome to Night Vale. Den har blivit lite utav ett modernt fenomen med en enorm following av hängivna fans.
Podcasten är uppbyggd som en lokalradio-sändning i den påhittade ökenstaden Night Vale. I Night Vale är absolut ingenting ”normalt” – men vad är normalt? De vet ju inte om något annat så det som kan verka märkligt på andra platser ter sig som helt naturligt för invånarna i denna mystiska stad.
Absurditet är lite utan podcastens signum. Väldigt ofta frågar jag mig själv HUR de som skriver den ens kan komma på så knasiga saker? Hur som helst så älskar jag formen och Cecil som är presentatören. Han har en underbar röst och man får lära känna honom successivt under historiens gång. Precis som man får stifta bekantskap med andra återkommande karaktärer.
Det finns mer än 85 avsnitt och jag har hittills inte hunnit mer än halvvägs. Jag brukar lyssna på podcasten när jag ska sova vilket gör att jag måste lyssna om vissa avsnitt ibland.
Ett annat roligt inslag är att ”vädret” i varje sändning är en låt från något band som skickat in sin musik. Så vill man upptäcka ny, inte-så-etablerad musik så är det ju perfekt. Ibland blir man dock lite chockad om man som jag försöker somna till podden och så väcks man av att en låt går igång.
Men på det hela taget är Welcome to Night Vale en fantastisk podcast som utnyttjar mediet för att berätta en riktigt sällsam, humoristisk, magisk och helt uppåtväggarna-knasknäpp historia.
#41

Workshops
Vill du få nya digitala kunskaper som hjälper dig skapa innehåll och nå ut på internet och sociala medier? Kolla in mina digitala workshops!
Läs mer 
Föreläsningar
Jag föreläser om teknikutveckling, digitalisering, sociala medier, framtiden och mycket mer. Du kan även boka mig som moderator för ditt nästa event – fysiskt eller digitalt.
Läs mer 
Podcast
I min podcast Teknikens under förklarar jag teknikutvecklingen och nya fenomen på ett sätt som är enkelt att hänga med i. Lyssna nu!
Läs mer
2 reaktioner på ”Välkommen till en helt magiskt absurd fantastivärld – Welcome to Nightvale”
Svar: Va! Är det sant?! Skulle vara superkul om du kunde komma – annars skulle det oavsett vara roligt att träffas. Och ta en kaffe kanske?
Maila mig på johanna@johanna-n.com så styr vi upp något om du är där på onsdag! kram!
Pingback: Mysteriet med Skuggholmarnas radiopsykolog - Teknifik