Somna till Spotify – gömda funktionen på iPhone för att sätta en sovtimer

I tider som dessa kan jag ha lite svårt att somna på nätterna. Valet, klimathotet, september-stressen… det är mycket som snurrar i skallen. Under perioder i mitt liv har jag haft för vana att somna till klassisk musik eller ljudböcker.

Mina favoriter är Astrid Lindgren som läser sina egna barnböcker på Spotify (mysigaste rösten ju!) eller Radioföljetongen i Sveriges Radio-appen.

Problemet med att somna till Spotify är ju att appen saknar något som många podcastappar har – nämligen en sovtimer (sleep timer). En funktion som gör att uppspelningen avslutas automatiskt efter en särskild tid.

Uppdatering: Nu mer finns det en inbyggd sovtimer i Spotify-appen. Bara tryck på knappen med halvmånen i uppspelningsfönstret så kan du välja en tid eller att appen slutar spela vid låtens eller avsnittets slut.

Så sätter du en sovtimer för vilken app som helst på iPhone

Det finns också en himla smart och lite okänd funktion i den iPhone som gör att du kan sätta en sovtimer för vilken app som helst.

Gör så här

  1. Gå till vanliga klockappen och välj Timer 
  2. Sätt en tid för din sovtimer (jag brukar ha 30-40 minuter)
  3. Klicka på valet ”När tiden går ut”, där det oftast står en ringsignal.
  4. Scrolla längst ned och välj sluta spela 
  5. Starta din timer och börja lyssna på din musik/ljudbok
  6. När timern gått ut kommer uppspelningen automatiskt att avslutas

timer sleep sova sovtimer spotify iphone

Toppenfunktion!

Sätta sovtimer på Android

I min Klock-app för Android finns tyvärr inte samma funktion. Däremot så finns det tredjepartsappar man kan ladda ned för samma funktion.

Jag har testat en väldigt simpel gratisvariant som heter ”Sleep timer” (gratis med annonser).

Brukar du lyssna på något för att somna? Vad då i så fall?

Prenumerera på Teknifik

Teknifik är nyhetsbrevet och bloggen för dig som vill inspireras till en smartare och enklare digital vardag. Nyhetsbrevet är för närvarande vilande, men sporadiska inlägg kan dyka upp. Som prenumerant får du nya inlägg direkt till din inkorg.

Denna prenumeration är gratis och du kan avsluta när du vill.

6 reaktioner på ”Somna till Spotify – gömda funktionen på iPhone för att sätta en sovtimer”

  1. Ååh så nostalgiskt, tack för supertips! Somnade alltid med musik då jag gick i högstadiet och gymnasiet. Hade stereon i mitt rum programmerad att stänga av sig efter en timme och kunde inte sova utan min klassiska musik. Då jag flyttade hemifrån slutade jag med det av någon orsak, men kanske jag borde ge musiken ett nytt försök?

    1. Jag somnade också alltid till klassisk musik under gymnasiet. Men upplevde att det liksom blev för stark vana och för svårt att somna utan sen, vilket blev opraktiskt. Så jag slutade med det sen. Nu föredrar jag ljudböcker ?

  2. Jag lyssnar alltid på ljudbok, och tråkig (eller vanemänniska) som jag är så är det alltid samma, det är Harry Potter böckerna som rullar på låg volym. Den engelska inläsningen av Jim Dale, fast hans version kanske är den amerikanska? Oklart, men det har blivit en vanegrej! ?

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

SÖK

Guider, tips och fördjupande insikter om teknik, internet och sociala medier.

Just nu är nyhetsbrevet vilande, men sporadiska inlägg kan dyka upp. Genom att prenumerera får du nya inlägg direkt till din inkorg. Gratis och avsluta när du vill.