Att den digitala sektorn och tech-branschen får allt större betydelse för vårt samhälle och ekonomin i världen är något som både DI och mediestartupen Breakit tagit fasta på. DI startade för ett tag sen sin nya satsning Di Digital som håller koll på dessa delar av marknaden. Breakit är utbrytarna som har en väldigt intressant historia som är nära kopplad till satsningen på Di Digital – läs om den här.
Jag är en flitig läsare på båda dessa plattformar! Men som ni vet så är jag också en stor podcast-lyssnare och både Breakit och Di Digital gör också poddar:
Breakits Podcast respektive Digitalpodden.
Jag lyssnar på båda dessa poddar och det är ett perfekt sätt för mig att vara ajour med de senaste nyheterna och analyserna från techsektorn samtidigt som jag kan göra annat t.ex. diska, gå promenad eller liknande.
Båda dessa poddar är lite utav färskvaror eftersom det främst handlar om aktualiteter och nyheter. Så det är ingen jätteidé att gå bakåt i arkiven utan bättre att börja med det senaste avsnittet och sen lyssna på de nya när de kommer ut. (Några veckor eller så går ju förstås att gå bakåt för att komma lite i fas).
Digitalpodden gör varannat avsnitt ett nedslag i Silicon Valley och sin utsände där vilket såklart ger lite extra mervärde. I Breakits podcast delar programledarna, i sann transparent anda, med sig av sina upp- och nedgångar som entreprenörer vilket ger deras podd lite extra edge. Det är ju intressant att de pratar mycket om startups och sedan kan relatera till det själva eftersom de också är en startup.
Jag tycker det är superbra och viktigt att hålla koll på hur de stora techföretagens förehavanden påverkar vår ekonomi och situationer för företag i Sverige. Det är också spännande att höra om nya investeringar, vilka företag som går bra och vilka som går sämre (och analyserna om varför och hur framtiden kommer bli).
Båda poddarna har väldigt lagom långa avsnitt och är rätt rappa i tonen, så absolut bra för den som är lite rastlös när det kommer till poddlyssnande. De är också lite lagom personliga utan att det blir för mycket profil-fokus.
Plus i kanten till Di digital som har lite bättre könsfördelning i podden än Breakit!
Ni hittar poddarna på iTunes här:
Breakits podcast
Digitalpodden
#48
Prenumerera på Teknifik
Teknifik är nyhetsbrevet och bloggen för dig som vill inspireras till en smartare och enklare digital vardag. Som prenumerant får du nya inlägg som det här direkt till din inkorg cirka en gång i veckan. Tips, guider och fördjupande insikter om teknik, internet och sociala medier.
Denna prenumeration är gratis och du kan avsluta när du vill.

Workshops
Jag har flera års erfarenhet av att leda kurser och workshops, både på plats och digitalt, om kommunikation, sociala medier, AI och mycket mer.

Föreläsningar
Jag föreläser om teknikutveckling, digitalisering, sociala medier, framtiden och mycket mer. Du kan även boka mig som moderator för ditt nästa event – fysiskt eller digitalt.
Läs mer 
Om Teknifik
Jag har drivit plattformen Teknifik sen 2016 med målet att göra teknikämnet mer lättbegripligt och ge fler en enklare och roligare digital vardag. Så här ser mitt fokus och mina kanaler ut just nu.